Skip to content

Świętości

Badachszan to także obszar oddziaływania różnorodnych koncepcji religijnych. W przeszłści obecny był zoroastrianizm, jak również wcześniejsze odmiany kultów solarnych. Gdzieniegdzie znaleźć można wpływy buddyzmu – np. buddyjską stupę w Zong.

Obecnie Pamirczycy są w większości wyznawcami ismailizmu – szyickiego odłamu islamu. Nurt ten można uznać za łągodną odmianę islamu, kładącą większy nacisk na metafizykę nauk zawartych w koranie, niż na dosłowne interpretacje. W przeszłości miał być islamem bardziej hermetycznym, stworzonym dla wybranych, o różnych stopniach wtajemniczenia. Miał również wpływ na formowanie sie bractw sufickich, będących przekleństwem tradycyjnego islamu. Obecnie głową szyizmu ismailickiego jest Aga Chan IV. W Pamirze witany jest zawsze z niezwykłym entuzjazmem, trzeba też przyznać, że większość inwestycji w tym – najuboższym – regionie powstaje z inicjatywy jego fundacji.

Poniżej jak to określają mieszkańcy „święte miejsca”. Zdobione porożami świętych „solarnych” zwierząt Pamiru, kozłów górskich i owiec Marco Polo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: